Chroń swoje dane osobowe

Przede wszystkim warto zacząć już od podstawowej kwestii. Otóż kiedy wyrzucamy jakieś swoje dokumenty, warto przynajmniej je podrzeć, a najlepiej byłoby je spalić.

Często bowiem zdarza się, że śmietniki są przeszukiwane, a chyba nikt nie chce, żeby inni wiedzieli ile np. mamy pieniędzy na koncie albo, gdzie posiadamy domek letniskowy. Z pozoru wydaje się to banalne, ale czasami pozwala uniknąć różnych nieprzyjemności.

Kolejną ważną kwestią jest pilnowanie swoich dokumentów. Zgubienie dowodu osobistego jest bardzo ryzykowne. Wiele osób nie zdaje sobie bowiem sprawy z tego, że zgubienie dowodu może skutkować tym, iż ktoś weźmie sobie pożyczkę na nasze nazwisko.

Jeśli zdarzy nam się go zgubić, jak najszybciej trzeba to zgłosić i zablokować dowód. Poza tym należy pamiętać o tym, aby nie trzymać w portfelu karteczek z różnymi swoimi hasłami, a już w ogóle takimi, które dotyczą np. kont bankowych internetowych płatności itp.

Oprócz tego należy uważać z telefonami. Bardzo często dzwonią do nas różne osoby i coś oferują lub twierdzą, że przeprowadzają jakieś ankiety, rejestry lub chcą przedstawić najnowszą ofertę związaną z internetem itp.

W takich sytuacjach bardzo ryzykowne jest podawanie swoich danych osobowych, bowiem nie mamy pewności kto rzeczywiście znajduje się po drugiej stronie telefonu.

Zdecydowanie lepszym wyjściem jest udanie się do punktu obsługi klienta np. jakiejś sieci komórkowej, bowiem będziemy mogli mieć większe poczucie bezpieczeństwa. Lepiej także nie wysyłać różnych esemesów i nie podawać haseł.

Kolejną kwestią jest internet, bowiem tu szczególnie trzeba uważać. Jeśli chcemy chronić jakieś swoje dane osobowe, to nie podawajmy ich na portalach społecznościowych. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele naszych danych jest przetwarzanych za pomocą Facebooka.

Poza tym zawsze czytajmy uważnie regulaminy oraz sprawdzajmy na co wyrażamy zgodę. Czasami nie musimy zaznaczać wszystkich opcji i podawać wszystkich swoich danych.

Dodaj komentarz